לילך סבט לוגו

טיפול באם וביילוד לאחר לידה קיסרית

קרניוסקרל לאחר לידה קיסרית לאם וליילוד

לידה קיסרית, (לידה בניתוח קיסרי) קשה ככל ניתוח ואחריה ונדרשת תקופת החלמה בה רוב הנשים (או כולן) מתקשות לשמור על עצמן עקב ההתמקדות ההכרחית בצרכי התינוק.
לידה קיסרית תעבור בקלות יתרה כאשר תלווה בהכנה פיזית ונפשית ובשיקום לאחריה באופן המותאם אישית לכל יולדת.

המונח "ניתוח קיסרי" מתאר למעשה לידה והגישה של לידה קיסרית פעילה או טבעית, חשובה ביותר עבור היולדת והתינוק.

במאמר הזה, אסביר כיצד ניתן לעזור בתרפיית קרניוסקרל לקראת הלידה ולאחר הניתוח – לאם ולתינוק כדי להעצים את חווית הלידה, לשיקום והחלמה מהירה של היולדת וכדי לחזק את היווצרות הקשר עם התינוק.

לתת יד

קרניוסקרל כתמיכה בהתאוששות לאחר לידה קיסרית

נשים עוברות לידה קיסרית עקב מצב הבריאות שלהן או של התינוק ולעיתים מתוך בחירה.
לניתוח השלכות שונות פיזיות ונפשיות על האם ועל התינוק שהמודעות להן מקלה על ההתמודדות.

טיפול קרניוסקרל ליולדת עוזר לשיקום וחיזוק כללי של הגוף והנפש:

תהליך לידה רגיל, מעודד הפרשת אוקסיטוצין, האחראי בין השאר לייצור חלב אם ולקשר ה"טבעי" של האם ליילוד. בלידה קיסרית מתוכננת, הניתוח מוקדם לתאריך הלידה ואין הפרשת אוקסיטוצין. כתוצאה מכך ומהשפעות הניתוח, לפעמים יש קושי בחיבור הטבעי לתינוק, בהנקה ובייצור החלב ומצבי רוח.

ברמה הפיזית טיפול קרניוסקרל משחרר את הרקמות שנפגעו בניתוח, מעודד את התנודה הקרניוסקרלית ובכך משפר איזון הורמונלי ומעודד את ייצור האוקסיטוצין. הטיפול מביא לריפוי מהיר והפחתת כאבים בצלקת, ניקוי ואיזון הגוף מחמרי הרדמה, הפחתת כאבים שונים, בצקות, מתח נפשי, עייפות ותשישות, שיפור בייצור החלב והקשר לתינוק.

ברמה הרגשית, יש נשים שיחוו תחושת כישלון, אשמה, תסכול ו/או אכזבה עקב הניתוח, אבדן אמון ביכולות הגוף ועוד. לא כל אחת מודעת לרגשות אלו, במיוחד כאשר לאחר הלידה כל תשומת הלב מופנית לטיפול בתינוק החדש. תחושת אלו עשויות ללוות את היולדת ולהופיע בטווח הקצר והארוך כמחושים פיזיים או נפשיים שונים (החל מדיכאון לאחר לידה, תשישות, בעיות פריון בעתיד או מחלות אחרות).

המלצה: כיצד עוזר טיפול קרניוסקרל לאחר לידה קיסרית

טיפול ליילוד

ים בטיה קטן

בלידה רגילה, עובר התינוק "עיסוי ראשוני" המכין אותו למגע ולתנועה. עם המעבר בתעלת הלידה נדחסות עצמות ה גולגולת וביציאה ממנה, נפתחות מחדש, שינוי המאפשר גמישות בקרומי המוח, תנועתיות בין העצמות ותנודה קרניוסקרלית טובה החשובה לבריאות.

בלידה קיסרית, היילוד עובר תוך זמן קצרצר מתוך מרחב מימי חשוך וחמים של הרחם, עם רחשי גוף האם- למרחב אווירי עם טמפרטורה שונה, מגע חדש, אור ורעשים חדשים וחזקים.

המעבר החד בין התחושות ש"בפנים" לתחושות ש"בחוץ" בנוסף לאי המעבר בתעלת הלידה, ה"לש" ומעצב את הגולגולת לקראת החיים מחוץ לרחם, גורם לעיתים למתח בקרומי המוח ולכן להפרעה בתנועה הקרניוסקרלית לאורך כל הגוף. לעיתים ההפרעה תופיע כקשיים שונים אצל התינוק: בכי, יניקה לא נכונה, גזים, קושי להירדם, טונוס מוגבר/נמוך ועוד.

טיפול קרניוסקרל לתינוק לאחר לידתו, מחזיר את הגמישות ועוזר לאיזון המתח במערכת העצבים המרכזית וברקמות הגוף. דרך המגע ניתן לחוש במתחים בגוף התינוק ולשחררם ובכך להקל על התינוק בתחילת דרכו בעולם.

הטיפול מומלץ מאוד גם לאמהות שילדו בלידה רגילה ותינוקותיהן . לקריאה נוספת על ה טיפול  לתינוק באתר

 טיפולים בהריון ולקראת הלידה

כבר בהריון, חלק מהנשים חוות אי נוחות כתוצאה מהשינוי הפיזי, ציפיות וחששות לקראת הלידה.

טיפולי קרניוסקרל לקראת הלידה, גם אם תהיה בניתוח קיסרי יכולים לעזור ליולדת לאיזון גופני ולשחרור מתח נפשי. הטיפול מומלץ גם לריפוי זיכרונות מלידות קודמות (גם הלידה בה נולדת את) שיתכן ועדיין טמונים בגוף ויכולים להפריע למהלך הלידה.

כל מתח פיזי או נפשי, גורם למתח או כיווץ של רקמות הגוף. מתח שישאר לזמן ארוך, יפריע לתפקוד הגוף ועלול לגרום להופעת כאב או מחלה. טיפול קרניוסקרל מתבסס על חישת פעימה עדינה שמקורה במערכת העצבים ומגיעה לכל גוף. מקומות בהם יופיע כיווץ ברקמות משתנה תנודת הפעימה.

תרפיית קרניוסקרל עוזרת לכאבים- ככאבי גב וראש, בצקות, מתח נפשי, בעיות עיכול, בחילות ועוד.

טיפול קרניוסקרל לפני הלידה- מביא להקלה על קשיים פיזיים ומתח של ההריונית: כאבי גב וראש, בצקות, בעיות שונות בעיכול, השינוי ביציבה, התארגנות נוחה יותר של איברי הגוף לאור השינויים בהריון, זירוז הלידה כאשר היא מתעכבת, שחרור מתח לקראת הלידה ומלידה או ניתוח קודם, תמיכה בהיפוך העובר ללא מניפולציות..

להמלצות מטופלים

שיתוף הכתבה

השאר תגובה

שיטת קרניוסקרל

טיפולים הוליסטיים שמטרתם להעצים את נשימת החיים בגוף כדי לחזור לקו הבריאות. הטיפולים יעילים לטיפול במחלות ובעיות שונות ברובד הפיזי והנפשי.

לקריאה נוספת >>

עקבו אחרינו

כתבות אחרונות:

על הבריאות

הבריאות אינה אובדת    Health Is Never Lost תרגום מתוך מאמר של ג'ם ג'לוס בריאות הינה מצב קבוע. זהו ביטוי לכוח אוניברסאלי הפועל בכל אחד מאתנו. בריאות אינה אובדת או חולה. ברוב המקרים אנו רואים כמה קל למטפל להתמקד בבעיה, קיבעון,

להמשך קריאה »

גלים ומקצבים – The Tide

  המקצב הקרניאלי      CRI – Cranio Rhythmic Impulse המקצב הקרניאלי כשמו, מיוחד לתנועה של נוזל המוח והשדרה ולתגובת הרקמות לתנועה. זהו תפקוד פיזיולוגי בתוך הגוף. תנועה זו הינה האופן בו מגיב הגוף הפיזי לנשימת החיים. ה- CRI מתבטא ביחס לציר המרכזי

להמשך קריאה »

הטבע ההולגרפי של הגל

הגל עשוי להתבטא בדרכים שונות, בהתאם לרובד או למימד שתקלוט אותו. פרנקלין סילס, מורה אוסטיאופת לקרניוסקרל באנגליה, תאר את המערכת הקרניוסקרלית כהולוגרפית. כל הרבדים של הגל והמימדים של התפקוד כרוכים אחד בשני. כל אחד יופיע בזמן שונה, בהתאם לטבע הבעיה

להמשך קריאה »