לילך סבט לוגו

פוליווגל Polyvagal

™    POLYVAGAL מערכת עצבים אוטונומית משולשת ויישומים טיפוליים / ג'ון ציטי 
על פי תיאוריית הפוליווגל שפיתח דר' פורגס dr Porges 

תיאוריית הפוליווגל – הבנה חדשה של מערכת העצבים האוטונומית (ANS), הנשענת על מחקרים מדעיים וחשובה לכל מטפל, בכל תחום.

(השם- פוליווגל ע"ש אחד המרכיבים- עצב הוואגוס בו יש 2 ענפים. ההגדרה הנכונה היא "מערכת אוטונומית משולשת").

את מערכת העצבים האוטונומית נהוג להציג כבעלת שני ענפים הפועלים לסירוגין: סימפאתטית ופאראסימפתטית.

בתיאוריית הפוליווגל ע"פ דר' פורג'ס קיימים שלושה רבדים הפועלים באופן המשכי ורציף.

  1. מערכת פאראסימפתטית – מערכת בסיסית למחיה, פעילה במנוחה, דואגת לפעילות איברים פנימיים, עיכול, בניה ושמירה על תפקוד לב ריאות.
  2. מערכת סימפתטית – מתפתחת מאוחר יותר ומוסיפה תנועה ואפשרויות נוספות להישרדות ויצירתיות (לחימה, בריחה, איתור והשגת מזון)
  3. מערכת עצבים חברותית Social Nervous System – מערכת חדשה יותר של תקשורת חברתית היוצרת אפשרויות הישרדות נוספות לבע"ח "גבוהים" יותר. מערכת זו חולקת את הענף הנוסף של עצב הוואוגס.

תמצית תיאורית הפוליווגל polyvagal

הישרדות הכרחית להנצחת הגזע.

במערכת עצבים האוטונומית, המערכת הפאראסימפתטית היא העתיקה ביותר עם כושר הישרדות של יצור נייח ופאסיבי. תגובה פאראסימפתטית למצבי סכנה, מוגבלת להאטת קצב חילוף החמרים תוך זמן קצר (העמדת פני "מת" כדרך לשרוד).

המערכת הסימפתטית, מאפשרת תנועה ומגוון תגובות להישרדות כהולדה, אכילה, בריחה והתגוננות. המערכת הסימפתטית מפקחת על המערכת הפאראסימפתטית הקדומה ומאפשרת בחירת תגובה ע"פ הצורך ההישרדותי.

דר' פורגס מתאר רובד נוסף מתקדם יותר במערכת האוטונומית, בעל ערך הישרדותי ייחודי ליצורים מפותחים יותר. מערכת עצבים חברותית – Social Nerve System – SNS.

מערכת העצבים החברותית – מפקחת על המערכת הסימפתטית למיתון תגובות לחימה/בריחה כדי להתאימה למצב הרצוי.

במצב מאוזן, אדם הנמצא בסכנה ינסה להפעיל תחילה את הגישות החברותיות-תקשורתיות, לאחר מכן יפעיל את גישת הלחימה/בריחה, ורק לאחר מכן את חוסר תנועה – הקיפאון.

לכל ענף במערכת המשולשת סימנים מאפיינים. כמטפלים, חשוב שנוכל להבין מה מצב המטופל ונבין לפי תגובותיו כיצד פועלת המערכת האוטונומית. הידע שמביא מחקר מערכת העצבים המשולשת, מאפשר גישה חשובה ביותר העוזרת לכל מטפל לשפר את עבודתו.

לקריאת המאמר השלם …

המאמר מתוך:

POLYVAGL THEORY – By John Chitty, RPP, RCST www.Energyschool.com

הפוליוגל – מאמר נוסף

שיתוף הכתבה

השאר תגובה

שיטת קרניוסקרל

טיפולים הוליסטיים שמטרתם להעצים את נשימת החיים בגוף כדי לחזור לקו הבריאות. הטיפולים יעילים לטיפול במחלות ובעיות שונות ברובד הפיזי והנפשי.

לקריאה נוספת >>

עקבו אחרינו

כתבות אחרונות:

מי מטפל במטפל?

האם קרה לך שבסוף יום עבודה יש תחושת עייפות, לא היה לך חשק לדבר עם אף-אחד? האם יתכן שלפעמים אין לך חשק לטפל? מדוע? כמו שבנהיגה עלינו להיות מרוכזים כדי להגיע בשלום ליעד, כך גם בטיפול. כאשר את/ה אינך מרוכז/ת –

להמשך קריאה »

איך לבחור מיטת טיפול?

נקודות למחשבה לפני קניית מיטת טיפולים שלום לך במהלך הקורס גילית שעל מטה יותר נוח, סיימת קורס והחלטת להתחיל לעבוד. והחלטת לקנות מיטה. המבחר גדול, לכן לפני הקניה ממודעות מבטיחות כלשהן, כדאי לבדוק קודם את הצרכים שלך איזו מיטה לבחור

להמשך קריאה »

תדר טיפולי

מהו התדר הטיפולי, ומה חשיבותו להצלחת הטיפול? חלק גדול מהצלחת הטיפול מושפע מהתדר בו נמצא המטפל, מצבו הרגשי והגופני. לצורך הבנת הרעיון אפשר לדמות את המטופל לתינוק: תינוק שנולד אינו יכול לווסת את עצמו ותלוי באחרים המטפלים בו, הוא לומד

להמשך קריאה »