לילך סבט לוגו

פוליווגל Polyvagal

™    POLYVAGAL מערכת עצבים אוטונומית משולשת ויישומים טיפוליים / ג'ון ציטי 
על פי תיאוריית הפוליווגל שפיתח דר' פורגס dr Porges 

תיאוריית הפוליווגל – הבנה חדשה של מערכת העצבים האוטונומית (ANS), הנשענת על מחקרים מדעיים וחשובה לכל מטפל, בכל תחום.

(השם- פוליווגל ע"ש אחד המרכיבים- עצב הוואגוס בו יש 2 ענפים. ההגדרה הנכונה היא "מערכת אוטונומית משולשת").

את מערכת העצבים האוטונומית נהוג להציג כבעלת שני ענפים הפועלים לסירוגין: סימפאתטית ופאראסימפתטית.

בתיאוריית הפוליווגל ע"פ דר' פורג'ס קיימים שלושה רבדים הפועלים באופן המשכי ורציף.

  1. מערכת פאראסימפתטית – מערכת בסיסית למחיה, פעילה במנוחה, דואגת לפעילות איברים פנימיים, עיכול, בניה ושמירה על תפקוד לב ריאות.
  2. מערכת סימפתטית – מתפתחת מאוחר יותר ומוסיפה תנועה ואפשרויות נוספות להישרדות ויצירתיות (לחימה, בריחה, איתור והשגת מזון)
  3. מערכת עצבים חברותית Social Nervous System – מערכת חדשה יותר של תקשורת חברתית היוצרת אפשרויות הישרדות נוספות לבע"ח "גבוהים" יותר. מערכת זו חולקת את הענף הנוסף של עצב הוואוגס.

תמצית תיאורית הפוליווגל polyvagal

הישרדות הכרחית להנצחת הגזע.

במערכת עצבים האוטונומית, המערכת הפאראסימפתטית היא העתיקה ביותר עם כושר הישרדות של יצור נייח ופאסיבי. תגובה פאראסימפתטית למצבי סכנה, מוגבלת להאטת קצב חילוף החמרים תוך זמן קצר (העמדת פני "מת" כדרך לשרוד).

המערכת הסימפתטית, מאפשרת תנועה ומגוון תגובות להישרדות כהולדה, אכילה, בריחה והתגוננות. המערכת הסימפתטית מפקחת על המערכת הפאראסימפתטית הקדומה ומאפשרת בחירת תגובה ע"פ הצורך ההישרדותי.

דר' פורגס מתאר רובד נוסף מתקדם יותר במערכת האוטונומית, בעל ערך הישרדותי ייחודי ליצורים מפותחים יותר. מערכת עצבים חברותית – Social Nerve System – SNS.

מערכת העצבים החברותית – מפקחת על המערכת הסימפתטית למיתון תגובות לחימה/בריחה כדי להתאימה למצב הרצוי.

במצב מאוזן, אדם הנמצא בסכנה ינסה להפעיל תחילה את הגישות החברותיות-תקשורתיות, לאחר מכן יפעיל את גישת הלחימה/בריחה, ורק לאחר מכן את חוסר תנועה – הקיפאון.

לכל ענף במערכת המשולשת סימנים מאפיינים. כמטפלים, חשוב שנוכל להבין מה מצב המטופל ונבין לפי תגובותיו כיצד פועלת המערכת האוטונומית. הידע שמביא מחקר מערכת העצבים המשולשת, מאפשר גישה חשובה ביותר העוזרת לכל מטפל לשפר את עבודתו.

לקריאת המאמר השלם …

המאמר מתוך:

POLYVAGL THEORY – By John Chitty, RPP, RCST www.Energyschool.com

הפוליוגל – מאמר נוסף

שיתוף הכתבה

השאר תגובה

שיטת קרניוסקרל

טיפולים הוליסטיים שמטרתם להעצים את נשימת החיים בגוף כדי לחזור לקו הבריאות. הטיפולים יעילים לטיפול במחלות ובעיות שונות ברובד הפיזי והנפשי.

לקריאה נוספת >>

עקבו אחרינו

כתבות אחרונות:

ללמוד קרניוסקרל מהבית

 מפגשים בזום להכרת הקרניוסקרל בעזרת תרגול מודרך ולימוד תאורטי כחלק מהבסיס להכנה לטיפול. ניתן להצטרף לשעורים אלו בלבד. שלושת השעורים יוקדשו להכרות עם הקרניוסקרל יחד עם תרגול עצמי:– חישת התנודה ברמה הפיזית והאנרגטית– עקרונות הטיפול בקרניוסקרל בשילוב הבנת מושגים בטראומה–

להמשך קריאה »

התפתחות אישית מודעת

התפתחות אישית מודעת היא הדרך להתחבר לכוחות שלךלחזק מודעות לכוחות הפנימיים, להתחבר לאינטואיציה ולהרמוניה בין הגוף לנפש למי הטיפול מתאים? לכל מי שרוצה לעשות שינוי בחיים:בין אם זה להיפטר מכאב או מחשבות טורדניות,מתח או זיכרונות שמפריעים ובין אם יש בך

להמשך קריאה »

מיכל נתן מורה ליוגה

למדתי להקשיב בדרך חדשה, לשמוע את סיפורי החיים כפי שהם רשומים בגוף ובאנרגיית החיים. התחזקתי באמונה בכוחו של השקט, בעוצמת הנוכחות ובהבנה שהם טובים מאלף רעשים. חוויתי את כוחו של מגע עדין קשוב ומכיל לשנות באמת. לאורך כל הדרך לימדת

להמשך קריאה »