א-סימטריה בגולגולת ובעצמות הפנים של התינוק

איך לטפל בראש א-סימטרי אצל תינוק

אצל חלק מהתינוקות הגולגולת עקומה / א – סימטרית.
א-סימטריה בגולגולת ובעצמות הפנים של התינוק נפוצה למדי ויש לה סיבות שונות.
גולגולת התינוק מורכבת ממספר עצמות רכות ובעלות מרווחים (תפרים ומרפסים). המעבר בתעלה ועמידתו של התינוק בלחץ צירי הלידה כמו גם לידה ארוכה עלולים לגרום לשינוי המבנה.
הסיבות הנפוצות לא-סימטריה בגולגולת: מנח העובר ברחם, שימוש בוואקום או מלקחיים במהלך הלידה, שכיבה על הגב בלבד, קיצור של צד אחד בשרירי הצוואר, השכת התינוק במנח קבוע, העדפת צד (טורטיקוליס) ועוד.
נוסף על הבעיה האסטטית, מבנה הגולגולת עשוי לשקף חוסר איזון/מתח פנימי שיתבטא בבעיות שונות כיניקה, בכי, שינה, ריפלוקס, טורטיקוליס ובעיות התפתחות שונות.

טיפול קרניוסקראל, מחזיר את הגמישות לרקמות, משחרר את המתח הפנימי ומאפשר למבנה עצמות הגולגולת לחזור לאיזון וסימטריה, בד בבד יש שיפור בסימפטומים השונים.

אצל תינוקות וילדים המגיעים אל הקליניקה בגין ה א-סימטריה, אפשר לראות שיפור גם בבעיות אחרות כגון יניקה, אכילה, שינה, חוסר שקט, וטורטיקוליס.

טיפול קרניוסקראל מומלץ לאחר ניתוח קיסרי:

המעבר בתעלת הלידה מכין את התינוק לחיים שמחוץ לרחם: הצירים מגמישים ומכינים את הגוף למגע, ויוצרים את סחיטת הנוזלים בריאות כהכנה לנשימה.
בניתוח קיסרי, התינוק מדלג על שלב חשוב זה המפעיל את שרשרת התארגנות מערכות הגוף.
לעיתים השינוי המהיר בין השהות ברחם לתנאים השונים מאוד שבחוץ, מקשה על ההסתגלות ועלול לגרום לקשיים שונים אצל התינוק. טיפול הקרניוסקראל יעזור לתינוק לשחרור המתח ולהרגשה טובה יותר.

היקף ראש קטן

כדאי להיעזר בטיפול הקרניוסקראל גם כאשר היקף הראש קטן מידי (מיקרוצפלוס), וקיים חשש למרפסים הנסגרים מוקדם מידי.
פעמים רבות הטיפול יכול למנוע שימוש באמצעים קיצוניים יותר כקסדה או ניתוח. אפשר לעשות גם במקביל או לאחר התערבות לשיפור התוצאות.

המלצות להורים:
כדי למנוע השטחת הראש בשכיבת התינוק, כדאי לשים לב ולהשכיב את התינוק במגוון תנוחות.
תינוק המעדיף צד אחד בלבד/גב – מומלץ לעודד אותו להיות בתנוחות אחרות. בהתחלה עליכם ולאחר מכן גם לבדו

לפרטים נוספים והתייעצות
לילך סבט 054-7915946

תגובות

תגובות