על קרניוסקרל וטראומה

חולי או פגע בגוף, יכול להופיע בצורה פתאומית, אך לעיתים קרובות זוהי תוצאה של נזק/עומס מצטבר מאירועים בעבר שהגוף והנפש "זוכרים", או אורח חיים לא מאוזן.

לכולנו מוכרים הביטויים השגורים "התהפכה לי הבטן", " פיק בירכיים", "זיעה קרה". כולם תיאורים פיזיים המספרים על רגשות כלשהם שלרוב מופיעים לפני אירוע בעל חשיבות כגון מבחן חשוב, ראיון עבודה וכד' . לעיתים, תחושות בגוף עולות גם בעקבות מקרה ששמענו עליו.
במציאות חיינו יש למתח הנפשי ביטוי פיזי ברור.
יש מי שחש את ההשפעה על גופו באופן מיידי. אצל אחרים, יופיעו הפרעות כנדודי שינה, כאב או חולי בגוף שהתפתחו מאוחר יותר וסיבתם אינה ידועה.

הרקמות "זוכרות"
כל חוויה, פיזית או נפשית שלא ידענו כיצד להתמודד עמה, מטביעה חותמה ברקמות הגוף. המתח משנה את תכונות הרקמה ומשבש פעילות תקינה של חילוף חומרים, גמישות הרקמה באותו אזור ובאיברים קשורים אליו. לאחר זמן מה יפגע תפקוד מערכות הגוף, החל מזרימת דם לקויה, ניקוז לימפה ירוד ועד הופעת סימפטומים ככאבים ומחלות. בטיפול קרניו-סקרל נחוש כיצד איכות התנודה הקרניוסקרלית, משתנה.

התנודה הקרניוסקרלית
התנודה הקרניוסקרלית קיימת לאורך כל החיים. אצל האדם הבריא זוהי תנודה המופיעה באופן רציף, עוצמה טובה וסימטרית המשקפת את הבריאות. התנודה עדינה יותר מהנשימה, דופק הלב וזרימת הדם. איכות התנודה הקרניוסקרלית מושפעת ומשתנה בעקבות אירועים וחוויות עימם התקשינו להתמודד החל מההתעברות ועד היום.

איך מטפלים בטראומה בעזרת הקרניוסקרל
הטיפול הקרניוסקרלי משלב לעיתים מגע עם דיבור.
בזמן טיפול, המטפל חש את איכות התנודה הקרניוסקרלית בכל איזור בגוף. התנודה המשקפת את הבריאות של המטופל.
במגע ניתן לחוש את התגובה הפיזית לחוויות בעבר שנלכדו ברקמות. נחוש הבדלים באיכות התנודה הקרניוסקרלית בחלקי הגוף השונים. המגע- מעלה את המודעות הפנימית למתחים ברקמה ובכך מסייע לזיהוי ושחרור המתחים. שילוב שיחה בטיפול, נעשה במטרה לחזק את המודעות לתחושות הפיסיות השונות בגוף במהלך הטיפול והפרדתן מדפוסי חשיבה.

התוצאה: איכות החיים משתפרת.

במגע נחוש כי התנודה הקרניוסקרלית בגוף מתחזקת ועימה משתפרים כל התהליכים הפיזיולוגיים והבריאות. המטופל נעשה מודע יותר לעצמו: יודע לבחור מה טוב לו, מתי ואיך. משנה דפוסי מחשבה והרגלים

חזרה לדף מאמרים

תגובות

תגובות